
15 листопада. Біля морфологічного корпусу Тернопільського національного медичного університету ім. І. Я. Горбачевського, що на вул. Руська, 12, стартували роботи з монтажу бронзових моделей площі Ринок та Великої синагоги.
Завтра хлопці монтуватимуть камінь та макет .
Нагадаємо, урочисте відкриття моделей 17 листопада, неділя, о 12.00.
Зазначимо, над створенням та встановленням композиції, до якої входять ці дві моделі, працювала ціла команда талановитих і знаних тернополян: художник, скульптор Дмитро Мулярчук, архітектор, 3-D моделювальник Володимир Кріса, різьбяр Володимир Дусан, архітектор Борис Солонін, тернополезнавець Тарас Циклиняк. Проєкт втілено у життя завдяки Петру та Марії Білян .
Площа ринок та Велика синагога – п’та та шоста моделі у проєкті «Тернопіль у бронзі», що реалізовується в Файному за сприяння заступника міського голови Леоніда Бицюри. Раніше вже встановили макети центральної частини Тернополя початку ХХ століття , парафіяльного костелу, на місці якого тепер ЦУМ, Першої Тернопільської гімназії, що була на сучасній вулиці Сагайдачного, та макет-доповнення до неї, на якій вказано прізвища гімназистів-випускників, які прославили Тернопіль й Україну на цілий світ.
До слова.
Cтарий Ринок – був осердям ділової активності Тернополя, частиною міста, від якої у наші дні залишилася тільки назва вулиці у Центрі.
Велика, або стара синагога на Подолі – втрачена молитовна будівля юдейської громади міста Тернополя. Споруджена в 1662-1668 роках на місці попередниці, яка згоріла під час великої пожежі 1623 року. Поєднувала риси готики (стрільчасті віконні арки) та ренесансу (правильна симетрична форма, аттик, прикрашений аркадою з класичними пілястрами).
Синагога мала не тільки релігійне значення, а також служила фортецею, оскільки місто багато разів зазнавало військових вторгнень.
Leave a Reply