890 views

У Тернополі відбулись “Козацькі забави”. Названо шкільні курені, що перемогли

Автор: Наталія Турчин

У гідропарку «Топільче» 2 жовтня тернопільських школярів пригощали кулешею. Учителі. За спеціальним рецептом. Для козачат.  Аби зростали й міцніли.

Бо які «Козацькі забави» без козацького частунку.  Кулеші наварили багацько. Аби на всіх  понад чотириста семикласників стало, а ще – їхніх батьків, наставників і вболівальників.

Допоки ж кулеша «до смаку доходила» – козачата спритністю, силою, кмітливістю й талантами мірялись. Традиційно. Уже понад 25 років… На « Козацькому острові» … Під час міського мистецько-спортивного свята «Козацькі забави». Організатори – Управління освіти і науки Тернопільської міської ради і Тернопільський комунальний заклад «Центр творчості дітей та юнацтва».

Цьогорічні забави приурочені Дню українського козацтва, 77-річчю від початку формування Української повстанської армії та Дня захисника України. Участь у них взяли 33 шкільних курені. У кожному – понад десяток козачат на чолі з курінним отаманом. Шикуються, обійшовши багаття, що говорить у центрі. Хорунжі гордо виносять хоругви.

Відтак перед козачати наче оживає історія. Театралізоване дійство, що мистецьке відображає єдність поколінь у боротьбі за Україну. Від козаччини до воїнів на передовій російсько-української війни… Мужність воїнів, впертість, сила духу та воля до перемоги надихають семикласників.         

Перед стартом змагань козачата уважно вслухаються в настанови заступника міського голови Тернополя Леоніда Бицюри. Він наголошую: «козацтво ще зі середини віків було джерелом і духу, і звитяжства для українського народу. Козаки завжди уособлювали в собі надію українців на волю та власну державу…»

«Козак завжди був прикладом самодисципліни та характеру, – акцентує. – А що таке козацький характер? Це цілеспрямованість, вміння долати труднощі, здатність бути першим та працювати у команді… Бажаю вам бути кращими!».

І зав’язалась боротьба. До неї козачата готувались понад два місяці.

Перше із восьми випробувань – пісня та стрій. Перемогу в ньому здобув курінь ТСШ№3 з поглибленим вивченням іноземних мов, друге місце посіли козачата ТЗОШ №9, а третє – ТЗОШ №11, зазначає директорка ТКЗ «Центр творчості дітей та юнацтва» Світлана Миханчук.

У метанні списа рівних нема козачатам гімназії «Гармонія» Галицького коледжу ім. В’ячеслава Чорновола. Трішки влучності не стало семикласникам ТЗОШ №13 ім. Андрія Юркевича і Тернопільського ліцей №21 – спеціалізована мистецька школа ім. Ігоря Герети. Дерев’яним списом довжиною 1,8–2,2 м з відстані 10м вони поцілили у відповідно друге й третє місця.

А ось з пневматичного пістоля вагою 2 кг з відстані 10 м у мішень діаметром 20 см, розміщену на висоті 1,5 м, як з’ясувалось, найвлучніше стріляють козачата ТЗОШ №25. Друге й третє місце у випробуванні відповідно здобули курені ТЗОШ №28 та ТЗОШ-медичний ліцей №15.

Найвправнішими в перетягуванні линви виявились козачата ТСШ3№ з поглибленим вивченням іноземних мов. Друге й третє місце у змаганні здобули трійки учасників куренів шкіл ТНВК «ЗОШ –економічний ліцей №9» ім. Іванни Блажкевич і ТЗОШ№24.

А ось в ходьбі на ходулях найспритнішими виявились козачата із куренів ТЗОШ №11, ТСШ №3 поглибленим вивченням іноземних мов і ТСШ№ 5 з поглибленим вивченням іноземних мов. Вони посіли відповідно 1, 2 й 3 місце.

У підніманні ж лантуха вагою 20-25 кг рівних нема козачатам із Української гімназії ім.. Івана Франка. Другі й треті силачі із відповідно ТЗОШ 27 і ТЗОШ № 29 з поглибленим вивченням іноземних мов.

Запеклим було змагання отаманів. Випробовували розум й міць. Спершу – історико-краєзнавча вікторина. За 5 хвилин слід було дати відповідь на 5 доволі складних й неоднозначних питань. Відтак – штовхання колоди та  метання чобота. Перемогу здобув курінний отаман  ТЗОШ №14 ім. Богдана Лепкого. На крок позаду нього – отаман куреня ТЗОШ 16 ім. Володимира Левицького, і на два – ТСШ№3 з поглибленим вивченням іноземних мов.

Справжнім іспитом на винахідливість і командний дух стала естафета. Чотири випробування. По четверо козачат від кожного куреня… Перше – «Збір в похід». Учасник якнайшвидше має зібрати необхідні предмети в мішок. Друге – «Втеча з полону». Стрибки в мішку. Третє – «Переправа за допомогою жердини». Не торкаючись землі учасник, переставляючи жердину розміром до 2,5 метри з опори на опору діаметром 25-30 см та довжиною до метра, має якомога швидше подолати певну ділянку. І четверте випробування – «Бочка з квасом». Завдання – коридором перекотити дерев’яну бочку вагою 10-15 кг. «Бронзу» в естафеті здобули козачата куреня ТЗОШ №16 ім. Володимира Левицького, «срібло» – ТНВК «Школа-ліцей №6 ім. Назарія Яремчука», а ось «золото» – ТЗОШ-медичний ліцей №15.

Переможці отримали відзнаки, решта ж козачат – досвід і неймовірний запал. Зізнаються: забави припали до смаку, як кулеша, якою смакували по завершенню змагань. Щоб відновити сили й набратись козацької енергії до щоденних перемог.

Фото Аліни Жайворонко та з відкритих джерел.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.