801 views

У Тернополі встановили Стели Пам’яті воїнам, котрі загинули за волю України (фото)

Стели Пам’яті воїнам, котрі загинули за волю України, символічно встановили у Тернополі неподалік монумента Степану Бандері.

На них – увіковічнено Героїв з Тернопільщини, котрі, починаючи із 2014-го, полягли в зоні проведення  АТО.   105 прізвищ вибитих на темно-вишневому граніті… Три меморіальні плити розміром 1, 55 на 0, 95 метрів та вагою близько 700 кг кожна, встановлені на чорному лабрадориті.  Він, як зазначає автор пам’ятки, архітектор Данило Чепіль,  “символізує землю у вибухах, терикони  Донбасу…”  

Справа внизу кожна зі стел, наче сакральною-траурною стрічкою, оперезана чорним трикутником…  Символ скорботи цілої  країни…  

Над  створення композиції архітектор працював упродовж двох тижнів, саму ж ідею виношував усього кілька днів. Надихнувся, зізнається, піснею Тараса Чубая “Буде нам з тобою, що згадати”. У ній і вибухи, і звук гармат…

“І почуєш грізну борню волі,
І вкриється кров’ю битий шлях.
Будуть хлопці йти суворочолі
В сіруватих, наче ніч, рядах…”

“Матері та дружини загиблих дуже хотіли, щоб це був великий стенд з фото та біографіями хлопців, як у Києві, – зауважує Данило Чепіль. –  Але це надто травіально, нині вся країна всипана камінням, хрестами, плакатами та стендами з біографічними довідками,  котрі,  на жаль, псуються від примх погоди.  Хотілось чого вічного та особливого. Тому й запропонував гранітні стели. Наразі їх три, проте композицію  можна доповнювати… Та, дав би Бог, щоб не довелось!”

Але російсько-українська війна невблаганна… Стели були вже готові, коли загинув ще один воїн – 20-літній Віталій Собко. 106-ий… Його прізвище буде вибито на стелі згодом, каже архітектор.

Встановлено Стели Пам’яті за сприяння міського голови Тернополя Сергія Надала та його заступника Леоніда Бицюри.

“105 воїнів, уродженців Тернопільщини, чиє життя забрала російсько-українська війна… 105 матерів, рани, яких ніколи не загояться, а біль втрати не стихне. 105 доль, навіки вплетених у вінок  пам’яті та шани… Приклад мужності та любові, відданості та віри. Приклад, на якому мають зростати наступні покоління, – зазначає Леонід Бицюра. –  І важливо, щоб ці прізвища були вибиті не лише на граніті, а й серці кожного тернополянина та мешканця краю.   Щоб, вивчаючи історію своєї держави,  з гордістю, поруч із іменами козаків, січових стрільців, воїнів УПА, крутян  називали і їхні,  досліджували їхні біографії, присвячували їм вірші…  Вони – наша гордість і пам’ять!”    

Нагадаємо, 29 серпня в Україні встановлено  День пам’яті захисників України.  Сайт “Головне” від цього дня започатковує серію матеріалів, присвячену воїнам, чиї прізвища увіковічнені на граніті.  Можливо, про когось із них хочете розказати ви?

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.